Wednesday, Oct. 22, 2014 | 2:02 a.m.
View more of the Sun's opinion section
View more of the Sun's opinion section
The Sun offers its endorsements of candidates and makes recommendations on the ballot questions for this year’s election. All terms are four years unless otherwise noted.
GOVERNOR
Brian Sandoval (Republican)
LIEUTENANT GOVERNOR
Lucy Flores (Democrat)
SECRETARY OF STATE
Kate Marshall (Democrat)
TREASURER
Kim Wallin (Democrat)
CONTROLLER
Andrew Martin (Democrat)
ATTORNEY GENERAL
Ross Miller (Democrat)
REPRESENTATIVE IN CONGRESS
Two-year term
District 1: Dina Titus (Democrat)
District 3: Erin Bilbray (Democrat)
District 4: Steven A. Horsford (Democrat)
NEVADA STATE SENATE
Republican Joe Hardy is running unopposed in District 12.
District 2: Mo Denis (Democrat)
District 8: Marilyn Dondero Loop (Democrat)
District 9: Justin Jones (Democrat)
District 10: Ruben Kihuen (Democrat)
District 20: Michael Roberson (Republican)
District 21: Mark Manendo (Democrat)
NEVADA STATE ASSEMBLY
Two-year term
The following candidates are unopposed:
District 6: Harvey J. Munford (Democrat); District 11: Olivia Diaz (Democrat); District 16: Heidi Swank (Democrat); District 23: Melissa Woodbury (Republican); District 28: Edgar R. Flores (Democrat); District 36: James Oscarson (Republican).
District 1: Marilyn Kirkpatrick (Democrat)
District 2: No endorsement
District 3: Nelson Araujo (Democrat)
District 4: Jeff Hinton (Democrat)
District 5: Jerri Strasser (Democrat)
District 7: Dina Neal (Democrat)
District 8: Jason Frierson (Democrat)
District 9: Steve Yeager (Democrat)
District 10: Jesse “Jake” Holder (Democrat)
District 12: James Ohrenschall (Democrat)
District 13: Christine Kramar (Democrat)
District 14: Maggie Carlton (Democrat)
District 15: Elliot Anderson (Democrat)
District 17: Tyrone Thompson (Democrat)
District 18: Richard Carrillo (Democrat)
District 19: No endorsement
District 20: Ellen Spiegel (Democrat)
District 21: Andy Eisen (Democrat)
District 22: Lynn Stewart (Republican)
District 29: Lesley Elizabeth Cohen (Democrat)
District 34: Meghan Smith (Democrat)
District 35: James W. Healey (Democrat)
District 37: No endorsement
District 41: Paul Aizley (Democrat)
District 42: Irene Bustamante Adams (Democrat)
COUNTY COMMISSION
District E: Chris Giunchigliani (Democrat)
District F: Susan Brager (Democrat)
District G: Mary Beth Scow (Democrat)
COUNTY OFFICES
District Attorney
Steve Wolfson (Democrat)
County Assessor
Michele Shafe (Democrat)
County Clerk
Lynn Goya (Democrat)
County Recorder
Debbie Conway (Democrat)
County Treasurer
Laura Fitzpatrick (Democrat)
Public Administrator
John Cahill (Democrat)
Constable, Henderson Township
Earl Mitchell (Republican)
Constable, North Las Vegas Township
Robert L. Eliason (Democrat) or Jon Martin (Republican)
JUDICIAL CANDIDATES
Justice of Supreme Court
Six-year term nonpartisan
Both seats are uncontested: Seat B: Kristina Pickering; Seat D: Mark Gibbons.
District Court Judge
Six-year term nonpartisan
Department 2: Richard Scotti or John G. Watkins
Department 3: Douglas W. Herndon
Department 4: Kerry Louise Earley
Department 5: Carolyn Ellsworth
Department 8: Christine Guerci-Nyhus
Department 14: Adriana Escobar
Department 19: Cliff Marcek
Department 20: Jerry Tao
Department 22: Susan Johnson
Department 23: Stefany A. Miley
Department 24: Jim Crockett
Department 25: Kathleen Delaney
Department 28: Ron Israel
Department 30: Jerry A. Wiese
Department 32: Rob Bare
Family Court Judge
Six-year term nonpartisan
Department B: Linda Marquis
Department C: John Hall “Jack” Howard, Jr.
Department D: Robert W. “Bob” Teuton
Department F: Denise L. Gentile or William “Bill” Gonzalez
Department H: Art Ritchie
Department I: Cheryl Moss
Department J: Rena G. Hughes
Department L: Jennifer Elliot
Department M: William Potter
Department N: Mathew Harter
Department P: Sandra L. Pomrenze
Department S: Vincent Ochoa
Department T: Maria Maskall
Justice of the Peace
Six-year term nonpartisan
Las Vegas Township, Department 12: Diana L. Sullivan
EDUCATION CANDIDATES
Regents, State University
Six-year term nonpartisan
District 2: Trevor Hayes
District 3: Kevin J. Page
District 5: Sam Lieberman
Trustee, Clark County School District
nonpartisan
District D: Steven “Stavan” Corbett
District F: Carolyn Edwards
District G: Erin Earlene Cranor
SHERIFF
Larry Burns
QUESTIONS
State Question 1: To amend the state constitution to create an appeals court.
YES
State Question 2: An amendment to remove the constitutional cap on mining taxes.
YES
State Question 3: An amendment to state law to create a margins tax on business.
NO
Join the Discussion:
Check this out for a full explanation of our conversion to the LiveFyre commenting system and instructions on how to sign up for an account.
Full comments policy