The Las Vegas Sun's editorial board examined the candidates running for office in 2010 and has made the following endorsements:
U.S. Senate
U.S. House
District 1: Shelley Berkley
District 3: Dina Titus
Governor
Lt. Governor
Secretary of State
State Treasurer
Controller
Attorney General
County Offices
Clark County Commission
District E: Chris Giunchigliani
District F: Susan Brager
District G: Mary Beth Scow
Other County Offices
District Attorney: David Roger
Assessor: Michele Shafe
Clerk: Diana Alba
Recorder: Debbie Conway
Treasurer: Laura Fitzpatrick
Public Administrator: Jack Clark
Sheriff: Doug Gillespie
Ballot Questions
Statewide Question 1 - Yes
Statewide Question 2 - Yes
Statewide Question 3 - Yes
Statewide Question 4 - Yes
County Advisory Question 5 - No
Nevada Legislature
Senate
District 5: Joyce Woodhouse
District 7: Mark Manendo
District 8: Tammy Peterson
District 9: Benny Yerushalmi
District 10: Ruben Kihuen
District 12: Joe Hardy
Assembly
District 1: Marilyn Kirkpatrick
District 2: No endorsement
District 3: Peggy Pierce
District 4: Gary Fisher
District 5: Marilyn Dondero Loop
District 6: Harvey Munford
District 7: Dina Neal
District 8: Jason Frierson
District 9: Tick Segerblom
District 10: Joe Hogan
District 11: Olivia Diaz
District 12: James Ohrenschall
District 13: Louis Desalvio
District 14: Maggie Carlton
District 15: Elliot Anderson
District 16: John Oceguera
District 17: Kelvin Atkinson
District 18: Richard Carrillo
District 19: Steven Brooks
District 20: Lynn Goya
District 21: Ellen Spiegel
District 22: Lynn Stewart
District 23: Melissa Woodbury
District 28: Lucy Flores
District 29: April Mastroluca
District 34: William Horne
District 37: Marcus Conklin
District 41: Paul Aizley
District 42: Irene Bustamante Adams
Constable
Las Vegas: Peter Gariano
North Las Vegas: Herb Brown
Judiciary
District Court
Department 26: Gloria Sturman
Department 27: Nancy Allf
Department 28: Jack Howard
Department 29: Susan Scann
Department 30: Michael Davidson
Department 31: Phil Dabney and Joanna Kishner
Department 32: Rob Bare and Ellen Stoebling
Family Court
Department C: Steve Jones
Department F: Bill Gonzalez
Department S: Vincent Ochoa
Department T: Gayle Nathan and Carl Piazza
Justice of the Peace — Las Vegas
Department 3: Tony Abbatangelo and Janiece Marshall
Department 6: Bill Kephart
Department 7: Karen Bennett
Department 13: Jim Gubler
Department 14: Conrad Hafen and Bernie Zadrowski
Education
State Board of Education
District 2: Jose Solorio
District 5: Stavan Corbett
Board of Regents
District 3: Kevin Page
District 7: Ray Rawson
District 12: Andrea Anderson and Mark Newburn
District 13: James Dean Leavitt
Clark County School Board
District D: Lorraine Alderman
District F: Carolyn Edwards
District G: Erin Cranor